Co warto zobaczyć w Wałbrzychu?

Przyroda okolic Wałbrzycha oraz tajemnice, jakie kryją tutejsze wzniesienia, przyciągają co roku wielu turystów. W mieście warto też zobaczyć zabytki i place oraz skwery, gdzie można odpocząć po dniu zwiedzania. Zatrzymać się tu możemy na dłużej. Wałbrzych oferuje bowiem noclegi >(Meteor) zarówno w luksusowych hotelach, jak i prywatnych pokojach na wynajem. Baza wypoczynkowa jest tu bardzo dobra i każdy może znaleźć coś dla siebie.

Turyści, którzy przybywają do Wałbrzycha, trafią prędzej czy później na tutejszy rynek. Dzisiaj jest to plac, na którym przesiadują dziesiątki ludzi każdego dnia, o każdej porze. Można tu wypocząć na jednej z wielu ławek, ustawionych w sąsiedztwie fontanny. Jest to duża zmiana w porównaniu sprzed jeszcze kilku lat. Wtedy główny plac miasta był trochę zaniedbany, ale mieszkańcy mieli już dość tej sytuacji. Rynek to jedynie jeden z przykładów na to, jak wypiękniało to miasto w ostatnich latach. Znajdziemy na nim piękne kamienice, które pochodzą głównie z XVIII wieku. Wiele z nich może się poszczycić ładnymi elewacjami, z ciekawymi zdobieniami. Trzy najstarsze kamienice na rynku to Dom pod Kotwicą, Kamienica pod Atlantami oraz Dom z Trzema różami. Mieszkali w nich i pracowali handlarze, zajmujący się niegdyś obrotem płótnami. W jednej z kamienic miała się podobno mieścić winiarnia, gdzie przesiadywał sam Goethe. Na rynku znajduje się także miejski ratusz. Pochodzi on z XIX stulecia i stanął na miejscu dawnej konstrukcji z 1731 roku. W ratuszu tak dzisiaj, jak i wcześniej, znajdują się biura urzędników Urzędu Miasta.

W Wałbrzychu nie tylko wypiękniał rynek w ostatnich latach, ale też postawiono na stworzenie zupełnie nowych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest Stara Kopalnia. Jest to cały kompleks dawnych pogórniczych zabudowań, gdzie zlokalizowano obecnie bardzo nowoczesne centrum nauki i sztuki. Można tu dowiedzieć się czegoś nie tylko o górnictwie jako takim, ale także o jego historii w tych rejonach. Oprócz tego znajdują się tu także ekspozycje związane z geologią i kartografią geologiczną i górniczą. Trasa turystyczna przebiega nie tylko po pawilonach na powierzchni, ale prowadzi też gości do podziemi, gdzie można się przez chwilę poczuć jak górnicy, którzy wydobywali ważne surowce. Dużą atrakcją centrum jest też wieża widokowa, z której rozciąga się widok na cały Wałbrzych i okolicę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>