Gdańsk sercem kultury

Gdańsk to miasto licznie odwiedzane przez turystów. Do przyjazdu do tego miejsca zachęca ogrom zapierających dech w piersiach zabytków, niedaleka odległość od morza, liczne atrakcje turystyczne oraz wydarzenia kulturalne, a także rozbudowane zaplecze noclegowe (Gdańsk – ).

Liczne zabytki i miejsca, które koniecznie trzeba odwiedzić i obejrzeć, zwiedzając to miasto, powoduje że wielu turystów decyduje się zostać tutaj na dłużej niż tylko jeden dzień. Świetna komunikacja zarówno autobusowa, jak i lotnicza oraz kolejowa sprawia, że nie ma problemu z dojazdem. Długa historia Gdańska spowodowała, że istnieje tutaj wiele budowli, które reprezentują różne style. Na przykład styl barokowy przedstawia Kaplica Królewska, wzniesiona w 1678 roku oraz Pałac Opatów w jednej z gdańskich dzielnic o nazwie Oliwa, który powstał w XV wieku.

Gdańsk jest również miejscem wielu wydarzeń kulturalnych. Co roku odbywa się tutaj jarmark z okazji dnia świętego Dominika, podczas którego sprawowane są różne koncerty znanych artystów oraz liczne konkursy i loterie, które wspierają akcje charytatywne. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej, które co roku gromadzą wiele osób – miłośników tej kultury lub do niej należących. Dzień Jedności Kaszubów to wydarzenie podczas którego można obejrzeć tradycyjne regionalne stroje, posłuchać niezwykłej gwary, nauczyć się kaszubskiego alfabetu oraz zobaczyć tradycyjne tańce i pieśni. Co roku organizowana jest również Noc Muzeów, która w ostatnim czasie stała się bardzo popularna w innych miastach Polski. Podczas tego czasu muzea otwarte są przez całą noc i istnieje możliwość bezpłatnego zwiedzania ich z przewodnikami lub historykami.

W Gdańsku odnajdą coś dla siebie również miłośnicy teatru. Istnieje i funkcjonuje tutaj bowiem ponad sześć różnych teatrów, przy czym każdy z nich odgrywa spektakle w zupełnie innej stylistyce. Teatrem cieszącym się największą popularnością na tym terenie jest Teatr Wybrzeże, który specjalizuje się w scenach Dramatycznych. Jego dyrektorzy są pomysłodawcami i organizatorami Festiwalu Wybrzeże Sztuki, który co roku ściąga wielu widzów oraz artystów, którzy pragną przedstawić swój dorobek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>