Parki narodowe Podlasia – Narwiański, Biebrzański i Białowieski

Podlasie to nazwa krainy historycznej leżącej w Polsce północno – wschodniej, głównie na terenie województwa podlaskiego, ale częściowo także mazowieckiego oraz lubelskiego. Tym, co przyciąga tu większość turystów jest piękno okolicznej przyrody. Na Podlasiu znajdują się bowiem: Białowieski Park Narodowy, Biebrzański Park Narodowy, Narwiański Park Narodowy oraz liczne rezerwaty i pomniki przyrody. Nie sposób też przejść obojętnie obok podlaskiej architektury. Mieści się tu wiele starych budynków, m.in. bogato zdobione cerkwie oraz drewniane domy.

Jednym z miejsc, które koniecznie powinniśmy odwiedzić goszcząc na Podlasiu jest Narwiański Park Narodowy, który powstał dopiero w 1996 roku. Chroni on fragment doliny Narwi – bardzo dziki oraz malowniczy rejon. Na terenie parku znajduje się dużo bagien, które porastają turzyce oraz trzcina. Takie środowisko przyciąga wiele gatunków ptaków, m.in. rożeńce, brodźce czy rybitwy. Żyją tu także wydry, bobry, łosie i gronostaje. W wielu miejscowościach znajdują się punkty widokowe na specjalnie postawionych wieżach. Warto się wybrać także na spływ kajakowy po Narwi.

Drugim parkiem narodowym w okolicy jest Biebrzański Park Narodowy. Jest to największy park narodowy w Polsce – zajmuje powierzchnię zbliżoną do około 60 tysięcy hektarów. Jest to miejsce ważne przede wszystkim dla ochrony licznych gatunków ptaków. W tych okolicach żyją także duże skupiska nietoperzy. Przez teren parku prowadzą nas liczne szlaki turystyczne, wyznaczone tak, by zobaczyć najciekawsze miejsca.

Najsłynniejszym miejscem związanym z ochroną przyrody jest tu jednak Białowieski Park Narodowy, obejmujący głównie Puszczę Białowieską. Jest to najstarszy polski park narodowy, związany nierozerwalnie z ochroną żubra – symbolu tych stron. Na wolności znajduje się obecnie około 700 osobników tego gatunku. Białowieża to miejsce, gdzie zjeżdżają ludzie z całego świata – niewiele pozostało tak dziewiczych fragmentów lasów w tej części globu. Podziwianie przyrody ułatwiają liczne pomosty oraz wieże widokowe. Jeśli planujemy zostać tu na dłużej, to powinniśmy wcześniej pomyśleć o tym, gdzie zarezerwować noclegi. Podlasie ma dobrze rozwiniętą bazę noclegową (), głównie w Białymstoku, gdzie znajdziemy największe obiekty noclegowe w tej okolicy. Ale także inne miejscowości, jak Supraśl, Tykocin, Białowieża czy Siemiatycze mogą się pochwalić bogatą ofertą zakwaterowania dla przyjezdnych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>