Rodzinne wakacje w Nowęcinie

Nowęcin oraz okolice to zupełnie wyjątkowe miejsce na mapie województwa pomorskiego. Wyjątkowość tą zawdzięcza swemu położeniu – nieopodal znajduje się Słowiński Park Narodowy. Nowęcin to spokojna alternatywa dla tłocznej Łeby. Łeba rokrocznie przyciąga tysiące turystów. Znalezienie wolnego skrawka plaży graniczy niekiedy z cudem. Całe szczęście Nowęcin zapewnia wszystko to na co doskwierają turyści w Łebie, czyli spokój, ciszę, kameralną atmosferę kaszubskiej wsi. Płytkie Jezioro stwarza nie gorsze warunki do uprawiania windsurfingu czy kitesurfingu. Tym bowiem właśnie przyciąga Nowęcin. Na terenie miejscowości znajdują się zresztą szkoły windsurfingu oferujące szkolenia w atrakcyjnych cenach.

Najstarszym zabytkiem osady jest zamek rodu Wejhrów. Powstał na początku XV wieku, góruje nad Jeziorem Sarbsko [https://pl.wikipedia.org/wiki/Sarbsko]. Początkowo z zamku o charakterze typowo obronnym przekształcił się w zamek neogotycki. Najstarszą część zamku tworzy kaplica gotycka zwana Jerozolimką. Zamek okala stary park, z pięknie zachowanym starym drzewostanem. W dobrym stanie do dzisiejszych czasów przetrwały też umocnienia obronne: fosy i wały. W pobliżu Nowęcina można podziwiać jedyne w Polsce, i unikalne na całą Europę ruchome wydmy. Krajobraz przywodzi na myśl afrykańską Saharę. Nowęcin jest doskonałą bazą wypadową do pieszych i rowerowych wycieczek po okolicy. Szlaki są dobrze oznakowane, o różnym stopniu trudności. Nowęcin jest idealnym miejscem do wypoczynku z dziećmi. To najlepsze miejsce do tego by rozpoczęły one swoją przygodę z jeździectwem. Wspaniałe okoliczności przyrody, powietrze przesycone jodem będą umilać konne przejażdżki. Nieopodal znajduje się też jeden z największych w kraju Parków Jurajskich. Park zajmuje obszar ponad 20 ha. Dla dzieci to jedyna i niepowtarzalna okazja ku temu by przekonać się jak niegdyś wyglądało i rozwijało się życie przed milionem lat.

Noclegi Nowęcin () oferuje zarówno pod chmurką, na polach namiotowych i campingowych, jak i w bardziej luksusowych warunkach. Dostępna jest oferta hoteli i pensjonatów. Ogólnie rzecz biorąc baza noclegowa Nowęcina na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat przeżywa dynamiczny rozwój. Przybywa obiektów wysokiej klasy, poszerza się również oferta gospodarstw agroturystycznych. To dobre miejsce by zapoznać się z unikalnym klimatem kaszubskiej wsi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>