Świątynie w Sudetach – wyjątkowość w każdym calu

Sudety to jedno z największych pasm górskich w Europie. Niesamowicie korzystne warunki naturalne sprawiają, że są one miejscem wypoczynku wielu turystów na przestrzeni całego roku. Na ich terenie znajduje się także wiele miejsc, które warto odwiedzić ze względów historycznych i kulturowych. Znajduje się tu kilka wspaniałych kościołów i świątyń, o których nie można zapomnieć będąc w okolicy. Jedną z nich jest Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej. To olbrzymia budowla w stylu barokowym. Prowadzą do niej olbrzymie schody, będące symbolem lat życia Jezusa oraz Maryi, zanim została jego matką. W świątyni znajduje się mnóstwo rzeźb i witraży, które są niewątpliwą ozdobą tego miejsc i podnoszą zdecydowanie jego rangę. Można tu znaleźć dzieła Karola Sebastiana Flackera, między innymi wspaniały ołtarz jego projektu o wykonania, oraz figurkę Matki Bożej z nagim Jezuskiem na rękach.

W Wambierzycach przy wspomnianym sanktuarium jest także możliwość noclegu (inne obiekty: ). To tak wspaniałe miejsce na terenie Sudetów, że nie wystarczy jeden dzień na zwiedzenie całej okolicy, dlatego warto dokonać rezerwacji. Sudety cieszą się pozytywnymi opiniami wśród przyjezdnych. Baza noclegowa jest tu dobrze znana stałym bywalcom, którzy cenią sobie uroki tutejszej natury i przepiękne zabytkowe budynki i miejsca, do których warto wracać. Kolejną świątynią na terenie pasma górskiego jest kościół Wang w Karpaczu. To bardzo nietypowa budowla, znacznie różniąca się od architektury popularnej na tych terenach, w stylu nordyckim. W jego ścianach wyryte są twarze wikingów i ich symbole. To budowla zbudowana z drewna, uznawana za perełkę tutejszej architektury. Jedyny w swoim rodzaju, jest zdecydowanie miejscem które należy odwiedzić będąc w okolicy. Uznawany jest za bardzo ważny zabytek na tych terenach. To przykład skandynawskiego budownictwa drewnianego, którego nie można spotkać nigdzie indziej w Polsce. Kościół wyjątkowy jest nie tylko ze względu na architekturę, ale przede wszystkim ze względu na swoją historię i legendy z nim związane. Znajduje się w przepięknej okolicy Sudeckich gór, które są dopełnieniem jego niezwykłej architektury. Ciekawe jest to, że do budowy kościoła nie użyto ani jednego gwoździa. Jak? O tym trzeba przekonać się samemu przyjeżdżając tu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>