Turystyka piesza i rowerowa w rejonie Borska

Dla wczasowiczów, którzy spędzają urlop na Kaszubach, główną zaletę tego urokliwego regionu stanowi mnogość jeziorek, przy których można wypoczywać, korzystać z plaż i wypożyczalni sprzętu. Ale w tej pięknej okolicy nie brakuje również ciekawych tras turystycznych, prowadzących brzegami malowniczych akwenów i borami, porośniętymi ogromnymi egzemplarzami drzew. Najciekawsze szlaki przecinają również stare, drewniane wioski, w których czas jakby zatrzymał się w miejscu wieki temu. Baza noclegowa [noclegi Borsk] stanowi nie tylko raj dla wodniaków, ale i świetne zaplecze do wypadów na szlaki turystyczne, które wychodzą wprost z kurortu.

Malowniczy, czarny szlak, który wytyczony został wokół Wdzydzów, prowadzi brzegiem tego wielkiego akwenu przez Bory Tucholskie [szczegóły]. Miłośników wędrówek czeka tu około 20-kilometrowy spacer, podczas którego przechodzi się przez malownicze kaszubskie wioski z charakterystycznymi domkami z drewna. Po drodze można także zatrzymać się na jednym z kąpielisk i ochłodzić w jeziorku lub posilić rybką ze smażalni. Warto więc wybrać się na tę widokową trasę łączącą miejscowości Gołuń i Wiele. Ci, którzy woleliby okrążyć Wdzydze na rowerze, mogą wybrać się na trasę rowerową, która tworzy prawie 50-kilometrową pętlę wokół tego pięknego akwenu. Lepiej jechać poboczem dróg, ponieważ niektóre z nich przemierzają także auta. Podczas okresów suszy rowerzystom nieco problemów mogą przysporzyć najbardziej piaszczyste odcinki, przez które zapewne trzeba będzie przeprowadzić rower na piechotę. Niemniej jednak warto wybrać się na tą piękną wycieczkę, aby zobaczyć typowe ludowe chaty kaszubskie w osadzie Juszki, wieleckie sanktuarium, malownicze rozlewiska Wdy i krajobrazy kaszubskie, które można obserwować z licznych punktów widokowych. Przez obszar Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego prowadzą liczne szlaki przystosowane do zwiedzania okolicy zarówno na piechotę, jak i na dwóch kółkach. Ponieważ tworzą one siatkę przecinających się tras, w zasadzie można sobie dowolnie komponować trasy wycieczek, łącząc ze sobą odcinki poszczególnych szlaków turystycznych. Warto zaplanować sobie trochę czasu na postoje, aby zwiedzić wiejskie kościółki, zatrzymać się na obiad czy przystanąć i popatrzeć na ptaki.

Dla zwolenników aktywnego wypoczynku, którzy spędzają tu noclegi, Borsk okaże się znakomitym punktem wypadowym do pieszych i rowerowych wypraw po terenach Pojezierza Kaszubskiego i Borów Tucholskich.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>